Щ‚Ш§Щ„ШЁ Щ€Ш±ШЇЩѕШ±Ші
خانه / آبادان / غربالگری زائران اربعین در مسیر برگشت

غربالگری زائران اربعین در مسیر برگشت

آبادان نیوز : رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: برای جلوگیری از ورود بیماری به کشور، تمام زائران اربعین در مسیر برگشت در مرز شلمچه غربالگری می‌شوند.

به گزارش بهمنشیر ،  و به نقل از آبادان خبر ، دکتر شکراله سلمان‌زاده گفت: برای خدمات‌رسانی در مرز شلمچه از ماه‌‎ها قبل دارو و تجهیزات تهیه شد و تیم‌های مختلف بهداشتی، درمانی و واحدهای فوریت‌های پزشکی و پیش‌بیمارستانی آمادگی لازم را کسب کردند و در این راه از تجربیات سال‌های گذشته نیز به خوبی استفاده کردیم.

وی افزود: در حوزه بهداشت فعالیت‌های بسیار مهمی را پیگیری می‌کنیم که یکی از آنها نظارت شبانه‌روزی بر توزیع مواد غذایی و آب آشامیدنی در مواکب است، آموزش‌های لازم پیش از آغاز پیاده‌روی اربعین به موکب‌داران داده شد و برای همه آنها کارت تندرستی به صورت رایگان صادر شد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان بیان کرد: در طول تردد هم نظارت کارشناسان بهداشت به صورت شبانه‌روزی ادامه دارد و در هنگام خروج زوار از کشور نیز آموزش‌های بهداشتی به صورت چهره به چهره و یا بوسیله رسانه‌های مختلف داده می‌شود تا با رعایت بهداشت فردی و غذایی در کشور عراق، این زائران با مشکلی مواجه نشوند.

وی با تاکید بر این مهم در بازگشت از کربلا تمامی زائران غربالگری می‌شوند، عنوان کرد: اگر زائری در بازگشت از عراق با بیماری‌هایی همچون اسهال، تب،شبه آنفولانزا و یا مشکلات تنفسی مواجه بود، آزمایش از وی گرفته می‌شود تا بیماری خاصی وارد کشور نشود.

دکتر سلمان‌زاده با بیان این مهم که 40 دستگاه آمبولانس و 4دستگاه اتوبوس آمبولانس کماکان در مسیر شلمچه آماده خدمت هستند، بیان کرد: هر کدام ازاین اتوبوس آمبولانس‌ها این قابلیت را دارند که در شرایط خاص به صورت یک بیمارستان سیار درآیند. متاسفانه در روزهای اخیر حوادث ترافیکی‌ای را در 2کشور ایران و عراق شاهد بودیم که در این حوادث آمبولانس‌های دانشکده علوم پزشکی آبادان با اقدام به موقع حادثه‌دیدگان را به بیمارستان‌های آبادان و خرمشهر منتقل کردند.

وی با اشاره به اینکه تا به امروز نزدیک به 25هزار نفر در مرز شلمچه از خدمات بیمارستان صحرایی استفاده کرده‌اند، افزود: از ابتدای خدمات‌رسانی به زائران اربعین حسینی تا امروز نزدیک به یکهزار نفر نیز برای دریافت خدمات پیشرفته‌تر به بیمارستان‌های اطراف منتقل شدند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان همچنین از استمرار خدمات درمانگاه مامایی و درمانگاه سیار دندانپزشکی تا زمان بازگشت زوار خبر داد.وی ضمن ارائه توصیه‌هایی به زوار، گفت: با توجه به حادثه‌های اخیر توصیه اصلی ما این است که زائران محترم در هنگام خواب‌آلودگی رانندگی نکرده و در عین توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی به هیچ عنوان در زمان خستگی صرفا استراحت کرده و بعد از آن مسیر را ادامه بدهند.

دکتر سلمان‌زاده ادامه داد: افرادی که بیماری مضمن دارند حتما پیاده‌روی را با مجوز پزشک آغاز کنند و در طول مسیر داروهای خود را به همراه داشته باشند.

وی افزود: رعایت بهداشت آب و غذا بسیار حائز اهمیت است و لازم زوار عزیز حتما در طول پیاده‌روی از آب بسته‌بندی استفاده کرده و غذای گرم بخورند، ضمن اینکه به هیج عنوان از سالاد و سبزیجات استفاده نکنند. در این بین رعایت بهداشت فردی و شستن دست‌ها قبل از غذا و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی با آب و صابون بسیار لازم است.

درباره ی بهمنشیر

اخبار خوزستان

همچنین ببینید

اهمیت پژوهش در اقتصاد مقاومتی و جهش تولید

پژوهش وتحقیقات  میتواند یکی از اصول  اقتصاد مقاوتی وجهش تولید باشد. به گزارش بهمنشیر و به نقل از آبادان …

دیدگاهتان را بنویسید