قالب وردپرس
خانه / آبادان / بخشی از یک اثر تاریخی تخریب شد

بخشی از یک اثر تاریخی تخریب شد

در پی تخریب بخشی از محوطه تاریخی موسوم به تپه آبادان قدیم توسط یک شرکت عمرانی،اداره میراث فرهنگی آبادان از این شرکت شکایت کرد.

اخبار آبادان

 

به گزارش بهمنشیر ،یکی از شرکت‎های طرف قرارداد جهاد نصر بدون کسب مجوز از میراث فرهنگی اقدام به تسطیح و تخریب زمین های محوطه تاریخی آبادان قدیم را کرد که این امر شکایت اداره‎ میراث فرهنگیآبادان را از این شرکت در پی داشت.

در گزارش رییس اداره میراث فرهنگی آبادان آمده است: پیرو بازدید عوامل یگان حفاظت این اداره از این منطقه، مشاهده شد تعدادی ماشین ‎آلات کشاورزی مربوط به یک شرکت عمرانی با هویت معلوم، بدون کسب هر گونه مجوزی از میراث فرهنگی در حال تسطیح زمین های این محوطه تاریخی هستند که با اقدامات اولیه مسئول یگان حفاظت میراث فرهنگی، ادامه عملیات تسطیح متوقف شد.
در این گزارش آمده است: اقدامات شرکت مذکور منجر به تخریب بخشی از این محدوده شده و در هنگام عملیات تعدادی آجر و سفال نیز نمایان شده است.
گفتنی است به استناد ماده ‎ ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی، تخریب آثار و محوطه‎های باستانی که به ثبت ملی رسیده، جرم محسوب می‎شود و باتوجه به تخلف صورت گرفته و تخریب بخشی از تپه‎های تاریخیآبادان قدیم، اداره میراث فرهنگی آبادان، درحال پیگیری قضایی موضوع است.
همچنین بر اساس بند ج ماده ۱۱۴ قانون برنامه چهارم توسعه و ماده ۱۰۰ فانون برنامه ششم توسعه، همه مجریان طرح باید پیش از اجرای پروژه‎های خود، مطالعات تاریخی و فرهنگی را با نظارت میراث فرهنگی انجام دهند که در این زمینه اقدامی از سوی شرکت عمرانی صورت نگرفت.
تپه های تاریخی آبادان قدیم در روستای شلحه حاج حسن آبادان، مربوط به دوره اسلامی بوده و به شماره ۱۳۵۶۹ مورخ ۲۳ مهر ۱۳۸۴ در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسیده اند.
بخش بزرگی از این محوطه در حالی تخریب شده که به گفته سرپرست ادارات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرهای آبادان و خرمشهر هنوز در آن کاوش نشده و قرار بوده برای آن برنامه ریزی شود.

منبع:ایرنا

درباره ی بهمنشیر

اخبار خوزستان

همچنین ببینید

برنامه های هفته سلامت دانشکده پزشکی آبادان اعلام شد

دبیر ستاد برنامه‌های هفته سلامت دانشکده علوم پزشکی آبادان برنامه‌های هفته سلامت در جنوب غرب استان …

دیدگاهتان را بنویسید