قالب وردپرس
خانه / خوزستان / آغاز مرمت بخش فروریخته طاق‌های تاریخی

آغاز مرمت بخش فروریخته طاق‌های تاریخی

رئیس پایگاه سازه‌های آبی تاریخی شوشتر در خصوص ریزش بخش‌هایی از طاق‌های آبشارهای شوشتر گفت: بخش فروریخته، بخشهای جدید و الحاقی دو عدد از طاق‌ها بوده است.

اخبار خوزستان

به گزارش بهمنشیر؛بیژن حیدری اظهار کرد: این طاق در دوره‌های گذشته به صورت اضطراری و برای رفع خطر برای حفاظت از طاق‌های تاریخی اجرا شده بود و خود جنبه تاریخی نداشته است.

وی در خصوص دلایل این اتفاق تصریح کرد: نوسانات شدید سطح رودخانه، رژیم رودخانه و رطوبت، سبب وارد شدن تنش به دیواره‌های ماسه‌ای شده و بر فرسوده شدن آنها تأثیر مستقیم داشته است.

حیدری ادامه داد: به همراه کارشناسان پایگاه بازدید میدانی از محل به عمل آمد و بررسی‌های لازم صورت گرفت. همچنین کارگاه مرمت و بازسازی به منظور رفع ضایعه پیش آمده فعال شد و امید داریم ظرف دو هفته آینده کار مرمت این بخش را به پایان برسانیم.

سازه های آبی تاریخی شوشتر مجموعه‌ای به هم پیوسته از پل‌ها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان، برای بهره گیری بیشتر از آب ساخته شده‌اند. این آثار در سال ۱۳۷۷ به شماره ۲۱۸۰ در فهرست آثار ملی و در سال ۱۳۸۸ به شماره ۱۳۱۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

 

 

خوزستان،خبر خوزستان،اخبار خوزستان،بهمنشیر،شوشتر،خبر شوشتر،اخبار شوشتر،سازه‌های آبی تاریخی،سازه‌های آبی تاریخی شوشتر،رئیس پایگاه سازه‌های آبی تاریخی شوشتر،بیژن حیدری

درباره ی بهمنشیر

اخبار خوزستان

همچنین ببینید

شماره ۶۱ نشریه بهمنشیر

دیدگاهتان را بنویسید