قالب وردپرس
خانه / خوزستان / همایش بزرگداشت لسان‎الغیب

همایش بزرگداشت لسان‎الغیب

پانزدهمین همایش بزرگداشت حافظ شیرازی با حضور شاعران و چهره‎های مطرح ادبی خوزستان همزمان با روز بزرگداشت این شاعر توانا در اهواز برگزار شد.

به گزارش بهمنشیر،مختار ابراهیمی در پانزدهمین همایش بزرگداشت حافظ که شامگاه بیستم مهر 96 به همت انجمن حافظ پژوهان خوزستان و کتابخانه عمومی مشارکتی حافظ در محل سالن جلسات شورای شهر اهواز برگزار شد با اشاره به غزل “فاش می‎گویم و از گفته خود دلشادم” اظهار کرد: در این غزل با هستی‎شناسی حافظ به خوبی می‎توان آشنا شد و این هستی‎شناسی را حافظ‎شناسانی که با این شیوه حافظ آشنایی دارند بهتر درک خواهند کرد.

وی با اشاره به ویژگی‎های غزل حافظ ادامه داد: در غزل حافظ اغلب با دو گروه شخصیتی مواجه هستیم که این دو گروه کاملا در برابر هم قرار می‎گیرند و در یک گفت‎وگو شرکت می‎کنند و در نهایت حافظ با شیوه کم‎نظیر خود این دو گروه را با یک‎دیگر به صلح می‎رساند.

مدیرگروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهیدچمران اهواز در ادامه با اشاره به این‎که گروه نخست در واژه صوفی قرار می‎گیرند می‎افزاید: می‎توان این‎گونه خلاصه کرد که شخصیت‎هایی که در کنار واژه صوفی قرار می‌گیرند، شخصیت‎هایی مانند منقصد و زاهد هستند. این در حالی است که گروه دوم را شخصیت پیرمغان تشکیل می‎دهد که در کنار این شخصیت، شخصیت های پیر، پیرخراباط و پیردردی کش ما قرارمی‎گیرند.

وی توضیح داد: حافظ خود نماینده گروه دوم است و درکنار پیرمغان قرار می‎گیرد که البته ما باتوجه به قاموس جامعه انتظار داریم حافظ درکنار صوفی، شیخ یا زاهد قرار گیرد اما حافظ خلاف انتظار ما است و این همان تفاوت بنیادینی است که شاعر این موضوع را در شیوه خود برای گفت‎وگو با جامعه برگزیده است.

ابراهیمی گفت: شیوه حافظ به صورتی است که خود را به پرسش می‎کشاند و با طرح پرسش از خود به سوی گروه دوم می‎رود. قصد او از این‎کار محکوم کردن صوفی نیست. حافظ شیوه جدلی انتخاب نمی‎کند بلکه شیوه‎ای از گفت‎وگو یا دیالوگ حافظ وجود دارد که این شیوه در اغلب غزلیات وی خودنمایی می‎کند. در واقع در غزلیات حافظ حرکتی از گروه اول به سوی گروه دوم وجود دارد و حافظ دوباره از گروه دوم به سوی گروه اول حرکت می‎کند.

وی اضافه کرد: ارزش کار حافظ در ادامه یافتن همین موضوع است، زیرا حرکت از آگاهی به خودآگاهی هیچ‎وقت متوقف نمی‎شود و این از آن جهت است که حرکت جامعه حرکت ثابتی نیست و حرکتی بصورت بالا و پایین است که این موضوع موجب اضطراب و پریشان احوالی حافظ است و از مهترین رویدادها در غزلیات او است که کمتر به آن توجه شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهیدچمران اهواز در ادامه افزود: درخصوص این مطلب کتابی با عنوان “در سال‎های دور و دیر” نوشته‎ام که به چاپ رسیده است. شعر این کتاب به نام “رندانه” است و در آن به نمادهای وارانه یا سمبل‎های معکوس پرداخته‎ام.

در ادامه این مراسم مژگان امیری، رییس انجمن حافظ‌پژوهان اهواز نیز با اشاره به این‎که کتابخانه عمومی مشارکتی حافظ با دو هزار عضو و گنجینه‎ای حدود ۱۲هزار جلد اعم از قدیمی، علمی و …، در محل انجمن یا همان خانه ماپار به ارایه خدمات می‎پردازد عنوان کرد: این کتابخانه در سال 1389 به عنوان کتابخانه نمونه استان معرفی و متعاقباً در سال 1392 نیز عنوان نمونه برتر ملی را درتالار وحدت تهران از آن خود کرد.

وی خاطرنشان کرد: انجمن حافظ‎پژوهان خوزستان از سال 1383 فعالیت خود را آغاز کرد که این در حالی بود که در ابتدای کار، این انجمن تنها دارای پنج عضو بود که این تعداد پس از گذشت 13 سال هم اینک به دو هزار عضو افزایش پیدا کرده است.

رییس انجمن حافظ‎پژوهان خوزستان ادامه داد: این انجمن با روند صعودی طی این سال‎ها توانسته در مسیر پاسداشت شعر و ادب سرزمین‎مان ـ به طور عام ـ و آشنایی بیشتر با شاعر شیرین سخن ” لسان الغیب، حافظ شیرازی” ـ به طور خاص ـ گام‎های بلندی بردارد.

وی با ابراز ناراحتی از خارج شدن زبان پارسی از مسیر اصلی خود گفت: در روزهایی که زبان پارسی در سراشیبی تند ویران گرانه، سوار بر مرکب چموش محاورات بی‎ریشه و تأثیرپذیری نامیمون از فضاهای مجازی متزلزل شده است، بسیار به جا است که با کمند درایت و بدایت در مهار این سوار بی ثبات، جهد نمود و با تدابیر فرهنگی و شیوه‎های ادبی ـ هرکس در حد توان خویش ـ طرفی بربسته تا آن را به مسیر اصلی خویش بازگردانیم.

امیری افزود: انجمن حا‎فظ‎پژوهان خوزستان با تدوین آیین‎نامه‎ای مدون و با اهدافی مقدس تلاش می‎کند عِلاوه بر خاطر لطیف دوستداران حافظ به این مهم نیز بپردازد و در ارتقای زبان پارسی، سِره و صیانت از آن کوشا باشد. از این‎رو گروه‎های ادبی مختلف در انجمن شکل گرفته و جلسات هم‎اندیشی و نقد و بررسی اشعارِ خواجه شیراز و در کنار آن اشعار شاعران نوپرداز استان‎مان برگزار می‎شود. افزون بر آن کلاس‎های فرهنگی، هنری، مشاوره خانواده، روانشناسی و مسابقات عکاسی و جشنواره غذا، تورهای فرهنگی و تفریحی و… در این انجمن سال‎ها است در خدمت فرهنگ و ارتقای سطوح علمی و آموزشی هم استانی‎های عزیز است.

وی بیان کرد: تشکیل این جلسات به همراه برگزاری اردوهای تفریحی و آموزشی با رویکرد شناسایی ابنیه تاریخی و میراث فرهنگی استان در برنامه کاری انجمن به طور مبسوط تدوین شده است و هر ساله گزارش فعالیت‎های این انجمن مردمی (NGO ) جهت ارایه به مسوولین ذیربط آماده و ثبت می‎شود.

رییس انجمن حافظ‎پژوهان خوزستان تاکید کرد: هم و غم ما بر این است تا به اهداف عالیه فرهنگی انجمن که همانا نهادینه ساختن فرهنگ مطالعه و ایجاد پیوستگی مداوم اساتید فن با علاقه‎مندان شعر و ادب و حافظ‎شناسی است نائل شویم و در استان و شهرمان عطر خوش غزل و شعر و ادبیات را پراکنده سازیم.

وی در بخش دیگری از صبت‎های خود به توصیف حافظ پرداخت و اظهار کرد: حافظ علاوه بر شاعر بودن، هنرمندی مافوق تصور است که مقوله عشق را با شعور عرفانی، هنرمندانه گره می‎زند؛ تا جایی که استاد بهاءالدین خرمشاهی در باب هنرمندی حافظ گفته است: “همدل‎ترین، همدم‎ترین و محرم‎ترین هنرمندی که از این سرزمین برخاسته و در کنار دل یکایک ما نشسته، حافظ است.”

امیری تصریح کرد: با تأملی در دیوان لسان الغیب واقعاً دیده می‎شود که چون حاوی قرآن و مثنوی است، دارای اسراری تودرتو است که درک مفهوم دقیق معانی آن تخصص و تبحر عالی می‎طلبد.

وی افزود: بسیاری از دوستداران حافظ با استناد به برخی ابیات و غزل‎ها، حافظ را دارای مقام مقدس و گروهی دیگر او را فردی رند و لاابالی و بی‎دین می انگارند. این دو نظرِ افراطی و تفریطی جهت تحریف شخصیت حقیقی حافظ است. حافظ انسان کامل نبوده اما کاملا یک انسان است و خود اذعان می‎کند که:

“دلا دلالت خیرت کنم به راه نجات
مکن به فسق مباهات و زهد هم مفروش”

رییس انجمن حافظ‎پژوهان خوزستان در پایان ضمن تشکر از ریاست و اعضای فرهیخته شورای اسلامی شهر اهواز خواستار ایجاد فرهنگسرایی در سطح شهر به نام حافظ و در اختیار کتابخانه و انجمن حافظ برای ادامه فعالیت شد.

وی اضافه کرد: مکان کتابخانه به بخش خصوصی واگذار شده و متاسفانه میراث فرهنگی تابلو کتابخانه را پایین آورده و قفل درب ورودی را عوض کرده است و به همین دلیل ما جلسات را در منزل یکی از همسایه‎ها یا در سالن انجمن ایزدخواستی‎های خوزستان برگزار می‎کنیم. باوجود این و با این‎که درب کتابخانه به روی ما بسته است، از راه فضای مجازی فعالیت‎های فرهنگی‎مان را دنبال می‎کنیم.

همچنین در بخشی از این همایش سیدلطف‎الله هاشمی، مشاور و دفتردار استاندار خوزستان نیز قول مساعد داد تا با همکاری شورای اسلامی شهر اهواز و استاندار خوزستان، فرهنگ‎سرایی برای اعضای انجمن حافظ‎پژوهان احداث شود.

در پایان این همایش بزرگداشت، عبدالرسول سعادت، شاعر و عضو فعال کتابخانه و انجمن حافظ پژوهان، محراب کهنسال، مسوول انجمن ایزدخواستی‎های اهواز، رضا طاهری، عضو انجمن ایزدخواستی‎های اهواز و ابوطالب موسوی، عضو فعال کتابخانه و انجمن حافظ پژوهان به خوانش غزلیاتی از حافظ پرداختند.

به گزارش بهمنشیر،بیستم مهرماه روز بزرگداشت شاعر توانمند، حافظ، در تقویم کشورمان ثبت شده است و هرساله علاقه‎مندان در قالب انجمن حافظ‎پژوهان خوزستان، این روز را گرامی می‎دارند. بررسی و تفسیر غزلیات و اشعار حافظ از برنامه‎های پانزدهمین همایش بزرگداشت این شاعر توانمند بود. در این مراسم حضور شاعران نام‎آشنای خوزستان و چهره‎های برجسته نیز به چشم می‎خورد. 

درباره ی بهمنشیر

اخبار خوزستان

همچنین ببینید

اخبار خوزستان

دستور تخلیه 9 شهر خوزستان صادر شد

به دنبال آمدن بالا آمدن آب در رودخانه‌های مهم استان به خصوص در رودخانه کرخه، …

دیدگاهتان را بنویسید