عقب ماندگی خوزستان در استفاده از ظرفیت ملی احیای بافت‌های فرسوده شهرها

عقب ماندگی خوزستان در استفاده از ظرفیت ملی احیای بافت‌های فرسوده شهرها

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با بیان اینکه آبادان، اهواز، ماهشهر و مسجد سلیمان دارای بیشترین حجم بافت فرسوده هستند گفت: خوزستان در استفاده از ظرفیت ملی احیای بافت‌های فرسوده شهرها دارای عقب‌افتادگی جدی است.

به گزارش بهمنشیر،امید حاجتی ظهر چهارشنبه در  نهمین  سلسه جلسات اقتصاد مقاومتی استان خوزستان که در سالن شهید رجایی استانداری با حضور مدیران و معاونان دستگاه‌ها برگزار شد اظهار کرد: بعد از ارائه وضعیت مناطق دارای بافت فرسوده در استان در بحث ظرفیت احیا و باز آفرینی بافت‌های فرسوده شهری که ظرفیت بسیار خوبی است در توانمند سازی اقتصادی و حل معضلات اجتماعی و بهبود وضعیت زیست در مناطق شهری است.

وی در ادامه افزود: استان در این ظرفیت‌ها که باعث ایجاد و رونق اشتغال است یک ضعف شدید و عقب ماندگی چشمگیر را شاهد است و متاسفانه از این ظرفیت ملی که در اختیار استان قرار گرفته به خوبی استفاده نشده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با بیان اینکه دستگاه ذیربط در اجرای این ظرفیت‌ها هنوز در مرحله مطالعه گرفتار هستند، گفت: نیاز است تا دستگاه‌ها از مرحله مطالعه در خصوص بافت‌ها بیرون آیند و طرح احیا و بازآفرینی را به عمل برسانند زیرا اکنون استان خوزستان دچار یک عقب ماندگی شدید در این امر است.

حاجتی با اشاره به اینکه 4 شهر به شدت دارای بافت فرسوده هستند به طوری که بیش از 50 درصد از بافت‌های فرسوده استان را به خود اختصاص می‌دهند، عنوان کرد: چهار شهر دارای بافت فرسوده از جمله آبادان، اهواز، ماهشهر و مسجد سلیمان، دستور داده شد تا پایان سال برای متقاضیان سرمایه گذاری  انبوه سازان خارج و داخل استان در این حوزه بسته‌های سرمایه گذاری ارائه شود، همچنین  قرار است معاونت عمرانی استانداری به دبیرخانه مستقر در اداره کل راه و شهرسازی استان خوزستان به طور جدی برای پیشرفت این طرح‌ها کمک کند.

وی ادامه داد: پروژه بیابان زدایی در دو بخش رها سازی آب و کاشت نهال و درختکاری به خوبی انجام شده که گزارش آخرین عملکرد منابع طبیعی و آبخیز داری حاکی از این موضوع است.

وی افزود: طرح بیابان زدایی به طور جدی از سوی دولت در حال پیگیری است تا از ریزگردها و گسترش بیابان‌ها جلوگیری شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با اشاره  به تامین اعتبارات  در مورد پروژه‌های ارائه شده از سوی منابع طبیعی برای  جلوگیری از سیلاب‌ها و رفع کمبود آب در برخی مناطق خاطر نشان کرد: علاوه بر اولویت بخشی در تامین اعتبار در این بخش، برای بهبود اشتغال و  معیشت روستائیان و استفاده از این ظرفیت‌ها بین دو اداره کل شیلات  و اداره کل امور روستایی استان خوزستان مشارکتی ایجاد شود تا از طرفیت موجود در آب پشت سیل بندها برای تولیدات آبزی پروری استان استفاده شود و اداره شیلات در این جلسه هم اعلام آمادگی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید